سناریوهای اصلاح بودجه 99

به گزارش مجله عکسفا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: نگاه و تمایل دولت در قضیه افزایش قیمت حامل های انرژی بیش از آنکه انتفاع اقشار پایینی جامعه از محل این افزایش قیمت ها باشد، تأمین درآمدهای عمومی خود است.

سناریوهای اصلاح بودجه 99

به گزارش گروه رسانه های مجله عکسفا، سید محمد حسینی در گفت وگو با میزان ، با اشاره به ضرورت اصلاح ساختاری بودجه 99 به ویژه در مقوله یارانه های پنهان، گفت: مسئولان دولتی و دست اندرکاران بخش بودجه قوه مجریه تاکنون در جلساتی که با نمایندگان مجلس داشته اند چند سناریو را برای اصلاح بودجه ارائه نموده اند ، اما باید منتظر ماند تا لایحه بودجه 99 بصورت رسمی به مجلس تقدیم گردد تا بتوان به طور دقیق در این باره اظهار نظر کرد .

وی توضیح داد: اگر دولت در لایحه بودجه 99 ، نکات مدنظر درباره توزیع عادلانه یارانه ها را در جهت انتفاع بیشتر اقشار کم درآمد از یارانه های پنهان لحاظ نکند، قطعا مجلس ورود جدی برای تغییر این موازنه می نماید .

قطع یکباره تخصیص یارانه های پنهان ناممکن است

حسینی با اشاره به راه چاره هایی که درباره خروج توزیع یارانه پنهان از وضع ناعادلانه فعلی، مطرح می گردد، اظهار کرد: رویکرد بعضی ناظر بر این است که تخصیص این یارانه های پنهان به طور کلی و دفعتا قطع گردد که چنین رویکردی تقریبا غیرممکن و بسیار آرمانی است ، اما قطعا نگرش های ناظر بر بازتوزیع این یارانه های پنهان در راستای تحقق عدالت حداکثری، مسموع است و باید مورد توجه قرار گیرد .

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه برآورد های مختلفی درباره میزان توزیع یارانه پنهان در اقتصاد کشور مطرح می گردد، گفت: روند تخصیص یارانه های پنهان قطعا باید به سمتی حرکت کند که در کالا و خدماتی نظیر بنزین، برق، ارز دولتی، آرد و حتی کود شیمیایی و سموم، شاهد انتفاع چند برابری دهک های بالایی درآمدی در مقابل بهره مندی کمتر اقشار پاینی جامعه نباشیم .

بعضی سال ها تا صددرصد درآمد هدفمندی در قالب یارانه نقدی پرداخت می شد!

وی با اشاره به قانون جامع هدفمندی یارانه ها، توضیح داد: در قانون جامع هدفمندی یارانه ها تاکید شده که 50 درصد از درآمد های حاصل از هدفمندی به اقشار آسیب پذیر جامعه تخصیص یابد و 50 درصد دیگر صرف حوزه فراوری و ارتقاء زیرساخت های کشور گردد، اما طی دهه اخیر، در بعضی سال ها بعضا تا صددرصد درآمد های حاصل از هدفمندی، مستقیما در قالب یارانه نقدی آن هم بصورت یکسان به همه اقشار جامعه فارغ از فقیر یا غنی بودن، پرداخت شده است !

تامین درآمدهای عمومی دولت بجای انتفاع اقشار آسیب پذیر؟!

حسینی با اشاره به نوع نگاه دولت برای بودجه ریزی 99 گفت: اگر چه تا زمانی که لایحه بودجه به مجلس واصل نگردد نمی توان در خصوص آن اظهارنظر کرد، اما از برآیند مواضع و سخنان مسئولان دولتی در جلسات با ما نمایندگان مجلس چنین به نظر می رسد که نگاه و تمایل دولت در قضیه افزایش قیمت حامل های انرژی بیش از آنکه انتفاع اقشار پایینی جامعه از محل این افزایش قیمت ها باشد، تامین درآمد های عمومی دولت است .

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، توضیح داد: اگر چه با افزایش قیمت حامل های انرژی، انتفاع و بهره مندی حداکثری ثروتمندان از منابع عمومی تقلیل می یابد، اما در اینجا این بحث مطرح است که دولت می خواهد منابع و درآمد های حاصل از این افزایش قیمت ها را چگونه هزینه کند؟ یک راه، پرداخت این درآمد ها در قالب های مختلف نظیر کالابرگ و یارانه نقدی به اقشار کم درآمد است و روش دیگر، تامین بودجه عمومی دولت از محل این افزایش قیمت هاست .

یارانه نقدی یا کالابرگ؟

وی توضیح داد: چنانچه دولت تصمیم به پرداخت مستقیم درآمد های حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی به اقشار آسیب پذیر داشته باشد، در نتیجه دو روش یارانه نقدی و تخصیص کالابرگ متصور بوده که هر کدام از این دو روش حائز تبعاتی است؛ پرداخت یارانه نقدی، موجب افزایش پایه پولی می گردد و حائز آثار تورمی است؛ تخصیص کالابرگ نیز موضوعاتی از قبیل توزیع نامتوازن و نابرابر یا تعلق رانت را در پی خواهد داشت .

پرداخت یارانه نقدی بیشتر به اقشار آسیب پذیر درصورت کنترل گردش پولی، تورم های بالا را ایجاد نمی نماید

حسینی بیان داشت: تخصیص درآمد های حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی به اقشار آسیب پذیر در قالب یارانه نقدی، اگر چه تورم زاست، اما در صورت کنترل گردش پولی توسط دولت، آنطور که تبلیغ و القاء می گردد، این یارانه های نقدی، تورم های چند ده درصدی را ایجاد نمی نمایند.

دولت مواظب باشد سفره اقشار کم درآمد، کوچک تر نگردد!

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، اعلام کرد: البته افزایش قیمت حامل های انرژی نیز باید با یک سیاست اجرایی بسیار دقیق همراه باشد؛ باید توجه داشت کالایی نظیر بنزین در کشور ما به یک کالای استراتژیک تبدیل شده و افزایش قیمت آن متاسفانه تاثیر مستقیم بر بالا رفتن قیمت همه اقلام دارد ؛ بنابراین اگر دولت در قبال افزایش قیمت حامل های انرژی سیاستی اصولی و دقیق را در پیش نگیرد، سفره کوچک شده اقشار کم درآمد کوچک تر می گردد .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 420

به "سناریوهای اصلاح بودجه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوهای اصلاح بودجه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید