مسکو: برای حذف از سوئیفت آماده می شویم

به گزارش مجله عکسفا، خبرنگاران : ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که روسیه برای حذف و کنار گذاشته شدن از سیستم سوئیفت آماده می گردد.

مسکو: برای حذف از سوئیفت آماده می شویم

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ،زاخارووا روز دوشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی راشاتودی گفت: روسیه کوشش می نماید تا ریسک های احتمالی در صورت کنار گذاشته شدن از سوئیفت را به حداقل برساند.

اخیرا مجلس اروپا با صدور قطعنامه ای خواهان قطع ارتباط روسیه از سوئیفت در صورت ادامه تجاوزات روسیه به اوکراین شده است.

سوئیفت یک سیستم تبادل و پرداخت داده بین بانکی است که بیش از 11 هزار موسسه مالی تقریباً در همه کشورها به آن متصل هستند.

دیپلمات ارشد روس توضیح داد: روسیه در زمان حاضر کنار گذاشته شدن از سیستم سوئیفت را به صورت تئوری آنالیز می نماید، اما چنین امکانی را بعید نمی داند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر در روسیه کوشش های بین سازمانی برای به حداقل رساندن ریسک ها و زیان های مالی از قطع دسترسی این کشور به سوئیفت و سیستم های پرداخت بانکی بین المللی جریان دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به عنوان نمونه ای برای جایگزینی سوئیفت در روسیه به سیستم روسی به نام اس.پ.اف.س اشاره نمود که بانک مرکزی روسیه را آن را ایجاد نموده است.

زاخارووا گفت که سازمان های دولتی روسیه امکان متصل کردن سیستم روسی اس.پ.اف.س (سوئیفت روسی) با سیستم های مشابه خارجی از جمله سیستم اروپایی SEPA، ایرانی SEPAM و سیستم های چینی CUP و CIPS را آنالیز می نمایند.

مساله کنار گذاشتن روسیه از سوئیفت در هفته های اخیر با تیرگی روابط مسکو و اتحادیه اروپا و پاسخ روسیه به تحریم های جدید بروکسل با تحریم هشت مقام اروپایی حادتر شده و مقام های روسیه این مساله را بطور جدی آنالیز می نمایند.

ولادیمیر جاباروف معاون اول رئیس کمیته بین المللی شورای فدراسیون روسیه به تازگی گفت: اگر مسکو از سوئیفت جدا گردد، اتحادیه اروپا مجبور است پول نفت را به صورت نقدی در چمدان بپردازد.

جاباروف مجلس اروپا را کانون روس هراسی خواند که هرگز در خصوص چیزی تصمیم گیری نمی نماید و قطعنامه های آن اسناد لازم الاجرا نیست.

وی با بیان اینکه ما برای جایگزینی سوئیفت از این سیستم نسخه پشتیبان تهیه نموده ایم، توضیح داد: خرید منابع انرژی از ایالات متحده یک و نیم برابر بیشتر برای اروپایی ها هزینه دارد.

این سناتور به رسانه های روسی گفت که اتحادیه اروپا می تواند از طرح های مختلف معکوس استفاده کند، اما باید هزینه بیشتری برای واسطه ها بپردازد.

زاخارووا در ادامه مصاحبه با راشاتودی گفت که اقدامات آمریکا، تراکنش های بانکی دلاری را زیر سوال برده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: در این شرایط، موضوع تحکیم استقلال و پایداری سیستم های مالی هر کشوری در برابر تهدیدهای خارجی اولویت می یابد.

وی اعلام نمود که اقدامات خودسرانه آمریکا در موضوع اعمال تحریم ها در خصوص کشورهای دیگر درجه اطمینان به تراکنش های دلاری را بسیار کاهش می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: ak3fa.ir شناسه مطلب: 1625

به "مسکو: برای حذف از سوئیفت آماده می شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: برای حذف از سوئیفت آماده می شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید